BigNayFarm, Filipiny
Edison – założyciel farmy kawy i kakao, prowadzonej według zasad permakultury.
Q1: Za co najbardziej doceniasz siebie w prowadzonej działalności?
Nauczyłem się, że kluczowy w tym wszystkim jest w gruncie rzeczy mój poziom zaangażowania w ludzi, z którymi pracuję. Staram się zachęcić ich do przejścia na inny rodzaj biznesu, przestawienia się na farmy biologiczne i działające zgodnie z zasadami permakultury. Nie mogę tego zrobić bez głębokiego zaangażowania. To coś więcej niż udowodnienie, że moja droga przynosi więcej zysków. Chodzi o budowanie relacji i zrozumienie filozofii, która za tym stoi. Kiedy się tego nauczyłem i udowodniłem głównie samemu sobie… To jest ogromne osiągnięcie. Podczas pierwszych miesięcy zarządzania farmą wydarzyło się wiele rzeczy. Miałem dwanaście osób w zespole i musiałem pozwolić im odejść, ponieważ czułem, że nie rozumieją, co chcę zrobić. Nie mogę być na farmie przez cały czas, jestem bardziej efektywny w inny sposób, musiałem więc znaleźć osobę zarządzającą farmą. Sukces pojawił się, kiedy poprzez ciągłe próby bycia częścią społeczności, udało mi się znaleźć osobę, która zaczęła ze mną pracować. Staliśmy się przyjaciółmi. Człowiek ten pytał mnie, dlaczego przyjechałem tutaj z bogatszego kraju i dlaczego robię coś, co wydaje się nie przynosić zysków. Dlaczego, dlaczego, dlaczego… Im więcej rozmawialiśmy, tym bardziej rozumiał, co robię. Kiedy przyszedł czas przeprowadzenia się do Manilii, zaproponował, że będzie dla mnie pracował. Powiedział, że wierzy w to, co robię i to był ogromny sukces. Zaraziłem go pasją. Poznałem kogoś, ktoś we mnie uwierzył.
Q2: Co obecnie jest dla Ciebie największym wyzwaniem?
Myślę, że największym wyzwaniem jest i zawsze będzie życie w zbalansowany sposób. Wierzę, że jeśli możesz w ten sposób funkcjonować, wszystkie decyzje, które podejmujesz, są łatwiejsze i pozytywne. Wychowałem się w innym kraju. Dostosowanie się do tego miejsca było moją dużą osobistą walką i to moje największe wyzwanie. Czasami mam wątpliwości, co ja tutaj robię. Pojechałem do Sydney na święta do rodziny i wszystko było dużo prostsze. Komunikacja publiczna działała, pomagałem bratu założyć firmę, co zajęło tylko dwa dni… podczas gdy moja farma nie jest jeszcze nawet zarejestrowana. System jest zupełnie inny. Mam dużo wątpliwości, do tego jestem bardzo zaangażowany w tech startup, dla którego pracuję. Zabiera mi to sporo energii. Wyzwaniem jest przypominanie samemu sobie, że moim największym priorytetem jest farma i ochrona środowiska. Największe wyzwanie jest osobiste: trzymać się mojej filozofii i mojej wizji, kiedy tyle zewnętrznych czynników mnie rozprasza.
Q3: Co pomoże Ci osiągnąć sukces?
Myślę, że potrzebuję sieci kontaktów, osób, z którymi mógłbym porozmawiać. Ludzi, którzy mogą zrozumieć niektóre z moich wyzwań. Pomogłoby mi to poradzić sobie z całą tą presją, którą odczuwam.
Czy chcesz dodać coś jeszcze?
Przyjechałem na Filipiny w marcu zeszłego roku z Nowej Zelandii, ale mam pochodzenie filipińskie. Moi rodzice są z Filipin. Byłem policjantem, wiedziałem że chcę pomagać ludziom, ale z osobistych powodów zdecydowałem się porzucić karierę i zastanawiałem się, co chcę robić dalej. To była długa droga, podróżowałem po Nowej Zelandii, Azji Południowo-Wschodniej. Doszedłem do tego, że najlepszym sposobem, by pomóc ludziom, jest promowanie zbalansowanego życia poprzez osobisty przykład. Przeprowadziłem się tutaj, na południe Manilii i zacząłem prowadzić farmę kawy oraz kakao zgodną z zasadami permakultury. Jest to biznes społeczny for-profit. Mój model biznesowy zakłada eksportowanie kawy i kakao do Nowej Zelandii, a także przeznaczanie zysków na działania związane z ochroną środowiska w tym regionie. To też jest moim priorytetem.
Ania i Andrea z How to (ex)change the world podróżując przez świat w poszukiwaniu ŚWIATOZMIENIACZY, zadali im nasze 3 pytania. Więcej o ich projekcie przeczytacie na exchangebabel.com.
Manila, Filipiny, 24 lutego 2016
ID: 079/100