Ewa Dzida

Organizator

Ewa Dzida
Kategoria

Data

16 mar 2016

Dzieci – temat rzeka!

Nasza przyszłość, a zarazem nauczyciele życia teraźniejszością… to one żyją prawdziwie tu i teraz. To nasi eksperci od postrzegania człowieka, jego działań i sytuacji w jakiej się znajduje – mówią o tym, co widzą i widzą to o czym mówią. Z kolei my – dorośli, często patrzymy na świat zakładając soczewki zwane doświadczeniem, przypuszczeniem, normami społecznymi…

To nam dorosłym przypisano zadanie otoczenia troską i opieką oraz wychowania naszych dzieci. Wielu z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego, jak  ogromny wpływ mamy nie tylko na własne dzieci. Z własnego doświadczenie wiemy jak wiele wnosi w nasze życie relacja z babcią, która nas rozpieszcza, z dziadkiem, który nam opowiada niezapomniane historie, z nauczycielem, który nas zachęca do nauki, z doktorem, który leczy naszą złamaną rękę, z sąsiadem, który mówi nam „dzień dobry”, z panią spotkaną na ulicy, która się ukradkiem do nas uśmiecha… Tak, zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest tak kolorowo. Zdarza się, że w relacjach dorosły – dziecko nie raz zauważamy smutną obojętność. Bywa, że nic nie robimy, a czasem nawet przyczyniamy się do powstawania wewnętrznych blokad u dziecka. Będąc świadomymi konsekwencji naszych relacji z dziećmi, możemy je wspierać w ich rozwoju i w międzyczasie przyglądać się jak rozwijają swe skrzydła.

Dzieciaki są naszym jutrem. Kiedy dorosną, to one  będą twórcami kolejnych wynalazków ułatwiających nam życie, to one zabiegać będą o pokój na świecie, to one sadzić będą kolejne drzewa byśmy mieli czym oddychać… to one być może odkryją lek na raka. To nasze pociechy troszczyć  się będą o nas, kiedy to my, dorośli, będziemy u schyłku swego życia. Jak więc dziś chcemy o nie zadbać, jak je wychować? Możemy nic nie robić. A możemy też okazać im szacunek, zatroszczyć się , wspierać, kochać. Możemy też nauczyć je przedsiębiorczości, która rozwinie w nich jakże przydatną zaradność w życiu dorosłym.

Dzieci pokazują nam życie z zupełnie innej perspektywy niż perspektywa dorosłego.  Jedne z dominujących cech dziecięcego spojrzenia na świat to niekończąca się ciekawość, chęć odkrywania, umiejętność obserwowania…  Dzieci mają niesamowitą umiejętność ciągłego bycia czymś zajętymi, a ich pomysły nie mają końca. To wszystko sprawia, że przez pierwsze kilka lat swego życia dziecko niesamowicie się rozwija. Zastanów się przez chwilę jakby wyglądało Twoje życie, gdybyś zamiast być zachowawczym,  podążał jak dziecko za głosem swej ciekawości? O ile łatwiej byłoby tobie radzić sobie w niepewnych dla Ciebie sytuacjach, zamieniając stres na ciekawość tego co się wydarzy za zakrętem? O ile łatwiej byłoby zdobywać doświadczenia obserwując świat wokół z zaciekawieniem? Każdy upadek zamiast być porażką, byłby interesującym eksperymentem.  Kiedy dziecko się wywraca, szybko wstaje nie marnując czasu na dylematy. Ono wie, że kilka kroków stąd jest coś ciekawego do zrobienia, przeżycia…  Być może za zakrętem jest plac zabaw z jego ulubioną huśtawką. Dziecko z ogromną wiarą i determinacją dąży do tego, czego w danym momencie naprawdę pragnie.

2. EI Kids - blog Ewa - PL

Często mówimy, że dziecko potrafi cieszyć się  bez powodu i że też tak byśmy chcieli. Czy jednak naprawdę tak jest, że to bez powodu tyle radości? A nie jest tak, że dziecko w niesamowity i jednocześnie bardzo prosty sposób zauważa i docenia to co jest tu i teraz? Docenia obecność bliskich, którzy je przytulają i dbają o nie. Dostrzega kotka po drodze do parku, kwiatki na łące dla mamy, dużego tira na drodze wiozącego ogromne kamienie… i zauważa deszcz, który też daje ogrom radochy, bo nie ma to jak poskakać w kałużach. Dziecko prawdziwie dostrzega i docenia to co jest tu i teraz – żyje pełnią życia!

Będąc mamą, niesamowitym dla mnie odkryciem było to, jak ogromną abstrakcją jest dla małego dziecka poczucie przestrzeni czasu. Ono nie rozumie co to znaczy za godzinę, jutro, za 3 dni, przecież jest TERAZ!  Odnoszę wrażenie, że to właśnie brak poczucia czasu w dużej mierze wpływa na cieszenie się tym co jest tu i teraz. Nie myślę o tym co było, bo to już było. Nie myślę o tym co będzie, bo to będzie. Myślę o TERAZ. Jakby zatapiam się w pełni w tym co właśnie robię, czym się zajmuję. Żyję w pełni TERAZ – nie wczoraj, nie jutro, lecz TERAZ! ????

Dziś bardzo chciałabym posiadać te wszystkie dziecięce umiejętności. Mój dzień zdecydowanie byłby bardziej wypełniony pełnią życia. Na szczęście wychodzę z założenia, że cały czas się uczę i nic nie stoi mi na przeszkodzie, by zamiast żyć w obawach, zacząć spoglądać na swoje życie i wybory z ciekawością na to co się wydarzy, jak się wydarzy… by za zakrętem wskoczyć na swoją ulubioną huśtawkę, czując, że żyję!

W Entrepreneur Impet zauważamy dzieci, doceniamy, słyszymy… czerpiemy z tej relacji inspiracje każdego dnia. Z drugiej strony, pragniemy też wspierać nasze dzieci w rozwoju ich zaradności, troszczyć się o nie, robić coś  i dla nich. Obecnie jesteśmy na etapie zbierania pomysłów, zarówno na to w jaki sposób czerpać inspiracje od dzieci, jak i na to, w jaki sposób je wspierać.

Tak właśnie powstaje EI Kids na łamach Entrepreneur Impet.  Już w 2013 roku radziliśmy się dzieciaków podczas przygotowań projektów szkoleniowych oraz przy kreowaniu plakatów. Z kolei jesienią 2015 Entrepreneur Impet zrealizowało projekt, w którym to dzieciaki odgrywały główną rolę. Mogliście się o tym przekonać podczas Globalnego Tygodnia Przedsiębiorczości 2015, kiedy to one opowiadały nam o źródłach motywacji do pracy. Efekty naszych wspólnych działań możecie zobaczyć w naszej galerii na Facebooku. Projekt ten został ciepło przyjęty i dzięki temu postanowiliśmy rozpocząć nasza przygodę z dzieciakami na dobre, tworząc Enterprising Kids.

Masz jakieś pomysły na zaangażowanie dzieciaków w życie Entrepreneur Impet?
…a może wiesz w jaki sposób Entrepreneur Impet może wspierać dzieciaki w ich rozwoju podczas drogi ku dorosłości? Będziemy wdzięczni za różne pomysły, wskazówki i uwagi, te duże i te maleńkie, te realne i mało realne.

Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub zostawiając komentarz.

Pozdrawiamy,
Ewa Dzida & EI Team

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *