Aldona Dzida

Organizator

Aldona Dzida
Email
a.dzida@ei-spoco.pl

Data

15 gru 2017

Kaya Co, Filipiny

Rexy Dorado – założyciel Kaya Collaborative, co znaczy “I can” (Mogę). W tym duchu Kaya Co. dąży do stworzenia globalnej społeczności Filipińczyków, których siła pochodzi ze wspólnego działania. Marzy o filipińskich światozmieniaczach odpowiadających na lokalne problemy i diasporze, która gotowa jest słuchać, rozumieć i działać solidarnie, jako przedstawiciele własnego domu. 

 

Q1: Za co najbardziej doceniasz siebie w prowadzonej działalności? 

Za ludzi, których połączyliśmy. Najbardziej ekscytujące są relacje pomiędzy nimi. Budujemy sieć filipińskich światozmieniaczy i przedsiębiorców społecznych, których łączymy z młodymi Filipińczykami i przedsiębiorcami żyjącymi poza Filipinami. Ludzie zaczynają wracać tutaj na dłużej, nie tylko ze względu na nasze programy. Razem tworzą nowe pomysły. 

 

Q2: Co obecnie jest dla Ciebie największym wyzwaniem? 

Przez pierwszych kilka lat, kiedy przywoziliśmy małe grupy na Filipiny, łatwo było znaleźć ludzi, którzy chcą spróbować doświadczyć powrotu i pracy dla przedsiębiorców społecznych. Teraz nadal spotykamy sporo tego typu ludzi, ale jest też coraz więcej osób wokół nich, które nie są zainteresowane Filipinami, nie są tak zaangażowane w przedsiębiorczość społeczną, rozwój, dialog… Jak możemy połączyć ich z Filipinami i zachęcić do zaangażowania się? 

 

Q3: Co pomoże Ci osiągnąć sukces? 

Pieniądze oczywiście… Oprócz tego znalezienie odpowiednich, przedsiębiorczych liderów, ludzi, którzy są w stanie działać sami. To jest coś, co może sprawić ogromną różnicę. Powoli się to dzieje. To ci liderzy są w stanie zaangażować coraz więcej młodych ludzi, połączyć ich ze sobą. Ciągle zastanawiamy się, jak wspierać takie działania. W tej chwili istnieją 3.000 filipińskich społeczności, organizacji, w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Jak skierować ich spotkania, wspólne tańce, czy inne aktywności, w stronę zmieniania świata, niezależnie od tego, czy wolontariusze są z daleka, pozyskują fundusze, czy współdzielą historię Filipin tak, by stała się bardziej widoczna. 

 

Czy chcesz dodać coś jeszcze? 

Przeprowadziłem się do Stanów, kiedy miałem jedenaście lat. W szkole średniej i w liceum naprawdę starałem się dopasować do nowego środowiska. Zmieniło się to, kiedy poszedłem na studia. Poznałem społeczności amerykańskich Filipińczyków. Przyjechałem też na Filipiny, wprawdzie tylko na dwa tygodnie, ale był to punkt zwrotny: zdałem sobie sprawę, jak bardzo potrzebuję ponownego kontaktu. Połowa moich studiów była z tym związana. Z drugiej strony zacząłem zajęcia dotyczące rozwoju, ekonomii, antropologii. Dużo czytałem o tym jak zmienić świat i zafascynowała mnie koncepcja przedsiębiorczości społecznej. Spędziłem całe studia balansując pomiędzy filipińską kulturą, a rozwojem, przedsiębiorczością społeczną. Dopiero na ostatnim roku zdałem sobie sprawę, że nigdy nie byłem w stanie połączyć tych dwóch rzeczy. Zacząłem więc to robić. W tym samym czasie rozmawiałem coraz częściej z ludźmi z amerykańsko-filipińskiej społeczności. Oni też zadawali sobie te same pytania: co chcą robić, co chcą zmienić i jak nawiązać kontakt z Filipinami. Zrobiłem kilka staży w przedsiębiorstwach społecznych, które bardzo mnie zainspirowały. Zacząłem poznawać ekosystem przedsiębiorczości i społecznej zmiany na Filipinach. To wtedy przyszedł mi do głowy pomysł Kaya Collaborative. Pierwszą kwestią było stworzenie szansy, którą sam bardzo chciałbym mieć. Utworzyliśmy ośmiotygodniowy, wakacyjny program stażowy. Przywieźliśmy małą grupę młodych Filipińczyków z całego świata do ich własnego kraju i stworzyliśmy dla nich staże w lokalnych przedsiębiorstwach społecznych. Uczyli się od różnych liderów, jak Filipiny się zmieniły i rozwijali swoje własne umiejętności przywódcze tak, by byli w stanie działać po powrocie do krajów, w których żyją. Dzielili się historiami i robili swoje własne rzeczy. 

 

Ania i Andrea z How to (ex)change the world podróżując przez świat w poszukiwaniu ŚWIATOZMIENIACZY,  zadali im nasze 3 pytania. Więcej o ich projekcie przeczytacie na  exchangebabel.com.

 Manila, Filipiny, 23 lutego 2016 

ID: 082/100 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *