Kategoria

Data

12 lip 2016

Wsparcie jakie otrzymałam pomogło mi wydostać się z dołka motywacyjnego…

Barbara prowadzi internetową sprzedaż. Aktualnie rozszerza swoją działalność i otwiera sklep stacjonarny, oraz komis sukien ślubnych. W rozmowie ze mną dzieli się swoimi doświadczeniami z prowadzenia firmy. Opowiada o udziale w projekcie 100 Days Entrepreneur Impet, swoim rozwoju osobistym i przedsiębiorczości.

Czym się zajmujesz i jak długo jesteś na rynku?

Od dwóch i pół roku prowadzę sklep internetowy z akcesoriami dekoracyjnymi na przyjęcia okolicznościowe. Aktualnie rozszerzam ofertę. Otwieram sklep stacjonarny i komis sukien ślubnych. Mój czas i energię pochłania kończąca się inwestycja. Przygotowuję miejsce sprzedaży, produkty, wyposażenie oraz umowy do sukni ślubnych.

Jesteś absolwentką programu Entrepreneur Impet, jak zdobyta wiedza i doświadczenie wpłynęły na Twój biznes?

Odbyłam coaching, który wpłynął na mój rozwój i uporządkowanie wielu rzeczy, na określenie celów i moją pewność siebie. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na mój biznes i na kierunek, w jakim rozwija się firma. Dzięki wsparciu Entrepreneur Impet, trzy lata temu z grupy 600 osób starających się o dotację z Unii Europejskiej, dostałam się do ścisłej dziesiątki i otrzymałam środki na start firmy. Z kolei parę miesięcy temu, dzięki EI, zdobyłam inwestora do budowy sklepu stacjonarnego i w konsekwencji zdecydowałam się na zatrudnienie pracownika.

Czy możesz wskazać konkretnie, jak Twój rozwój przełożył się na rozwój Twojego biznesu?

Przede wszystkim wzrosła moja motywacja. Rozpoczynałam współpracę z Entrepreneur Impet kiedy miałam motywacyjny dołek. Z kilku powodów przestałam handlować na popularnym portalu sprzedażowym, a w sklepie internetowym miałam mało produktów. Byłam na etapie podejmowania decyzji, w jakim kierunku rozwijać biznes. Właśnie wtedy wzięłam udział w programie. Wsparcie, jakie otrzymałam pomogło mi wydostać się z dołka motywacyjnego i wyklarować dalszą ścieżkę rozwoju firmy. Pod wpływem rozmów z coachem oraz mentorem zaczęłam zlecać swoje zadania firmom zewnętrznym oraz freelancerom. Dzięki temu zyskałam czas i siłę na wymyślanie nowych produktów, szukanie inspiracji, organizowanie akcji promocyjnych w sklepie, przygotowywanie produktów do sprzedaży, wyszukiwanie nowych ofert. Zrezygnowałam z zajęć, które mnie męczyły. Wcześniej zajmowałam się wszystkim. Teraz mam pracownika, który mnie odciąża w wielu zadaniach. Organizacja w firmie zaczyna się układać po mojej myśli i coraz częściej czuję, że spełniam się w swojej roli.

Jakie elementy programu Entrepreneur Impet stanowiły dla Ciebie wsparcie?

Każda z form wsparcia EI była i nadal jest niezwykle istotna. Coaching, opieka mentora i wsparcie finansowe inwestora w dużej mierze wpłynęły na intensywny rozwój mojej firmy. Coaching jest dla mnie niesamowitym narzędziem. Jest mi trudno wyrazić siłę, z jaką na mnie zadziałał. Bardzo wiele zyskałam dzięki coachingowi. Uważam, że z nikim nie porozmawiasz tak, jak z coachem. Podczas godzinnej rozmowy przeskakiwałam rzeczy, których przez długi czas nie mogłam przerobić sama. Byłam w stanie znaleźć właściwe rozwiązanie i właściwe pomysły, które często okazywały się jakby oczywiste. Podczas sesji wychodziłam poza swoje utarte ścieżki i trafiałam na rozwiązania, których dotychczas nie widziałam. Coaching dał mi poczucie pewności siebie oraz potwierdzenie tego, że to, co robię jest słuszne i zgodne z moimi predyspozycjami. Zaczęłam inaczej myśleć o swoim biznesie. Wyznaczyłam precyzyjnie wizję tego, kim chcę być w mojej firmie za kilka lat. Wiem, że chcę organizować pracę i być szefem. Chcę rozwijać umiejętności moich pracowników zgodnie z ich predyspozycjami. Zamierzam angażować się w tworzenie rzeczy, które dają mi satysfakcję i spełnienie, jak na przykład robienie rękodzieła. Wsparcie mentora z kolei przyczyniło się do kontroli oraz analizy finansów i tego, jak rozwija się biznes. Pod okiem mentora usystematyzowałam działania firmy. Podejmowałam decyzje, których nie potrafiłam rozstrzygnąć sama. Zawsze mogłam liczyć na jego doświadczenie i wiedzę przy rozwiewaniu wątpliwości. Kiedy mentor mówił, że wszystko idzie w dobrym kierunku, otrzymywałam kolejną motywację i kolejne upewnienie, że robię dobrze. Dzięki temu zyskiwałam większą pewność siebie.

Jak oceniasz przydatność programu w prowadzeniu biznesu?

Dla mnie to bezcenna pomoc. Nie byłabym na obecnym etapie rozwoju firmy bez wsparcia Entrepreneur Impet. Nie osiągnęłabym tego sama. Przełamałam dołek motywacyjny, wyłoniłam główne cele z wielu, które krążyły po mojej głowie. Odnalazłam własną ścieżkę i otrzymałam wsparcie mentalne oraz finansowe w rozwijaniu firmy.

Czy wyobrażasz sobie Twój biznes bez udziału w programie?

Podejrzewam, że trwałby i podążał w jakimś bliżej nieokreślonym kierunku, ale na pewno firma nie znajdowałaby się na takim etapie, jak jest teraz. Może dotarłabym do tego miejsca za kilka lat, ale wiem, że byłaby to bardzo ciężka i pełna wybojów droga.

Masz dwuipółletnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności. Jakie przesłanie zostawiłabyś dla innych przedsiębiorców?

Przede wszystkim należy otwarcie rozmawiać, odbijać myśli, głośno wypowiadać swoje obawy i bolączki. Bardzo łatwo można wpaść w sieć własnych wątpliwości i ograniczeń. Odbijanie myśli z innymi osobami otwiera nam umysł na nowe możliwości i rozwiązania. Oczywiście należy wytrwale, czy wręcz uparcie, dążyć do celu.

Dziękuję za inspirującą rozmowę. Życzę powodzenia w rozwijaniu firmy i sukcesów w osiąganiu wyznaczonych celów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *