Wyjdź z obrazka

Czy będąc w obrazku możesz go zobaczyć?

Popatrz na zamieszczone zdjęcie i wyobraź sobie, że jesteś osobą z jego centrum. Czy masz możliwość zobaczyć wszystko to, co dzieje się wokół Ciebie? Czy wiesz kto stoi za Tobą i na co wskazuje mężczyzna w czerwonym swetrze? Czy do pokoju ktoś wchodzi?  

 

Gdy jesteś w obrazku nie masz możliwości zaobserwować wszystkiego co dzieje się wokół. 

Patrząc z boku miewamy "olśnienia"

Niedawno miałam wątpliwość czy dobrze zrozumiałam się z moją pracownicą. Planuję wprowadzić zmiany w zakresie jej obowiązków i zaproponowałam trzy możliwości dalszej współpracy. Ciągle jednak miałam przeczucie, że nie do końca się rozumiemy. Opowiedziałam o tych obawach bliskiej mi osobie i jej strony padło proste rozwiązanie: „Spisz to! Na trzech osobnych kartkach opisz każdą z propozycji.”  

Od razu jak usłyszałam ten pomysł wiedziałam, że to jest to, co pomoże mi w komunikacji. Dzięki spisaniu propozycji na papierze, będę mogła dostosować język do odbiorcy a dodatkowo sama przemyślę i doprecyzuję poszczególne pomysły. Tak proste, a tak skuteczne. 

Miewasz czasami podobne OLŚNIENIA, po których od razu myślisz: “Jakie to proste. Dlaczego nie wpadłam/em na to wcześniej?!”.  Ja najczęściej mam tak wtedy, gdy ktoś z zewnątrz podpowie mi rozwiązanie lub gdy mi samej uda się „wyjść z mojego obrazka”.

SAMODZIELNA ZMIANA PERSPEKTYWY

Patrząc z boku masz okazję zobaczyć bardziej realny obraz sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Na początek mam dla Ciebie kilka sprawdzonych przez nas sposobów

  • pomyśl o bliskiej osobie i zadaj sobie pytanie „Co ona by mi podpowiedziała?” 
  • chwyć w ręce książkę, otwórz na dowolnej stronie i przeczytaj losowo wybrane słowo/zdanie. Co to mówi o Twojej sytuacji?
  • weź kartkę i kolorowy mazak, narysuj swoje wyzwanie/sytuację, w jakiej się znalazłaś/eś, przyjrzyj się obrazkowi i zastanów się czego tam brakuje, co nowego zauważasz, co możesz zmienić lub usunąć z obrazka

przegadaj TO

Bywa tak, że trudno jest samodzielnie przyjrzeć się swoim wyzwaniom. Przegadanie sytuacji z osobą, która „nie jest w obrazku” i patrzy na nią z boku, da Ci nową perspektywę. Czasem już samo opowiedzenie o wyzwaniu pozwala dojrzeć nowe rozwiązanie. Miewasz takie momenty, że już mówiąc – coś słyszysz i dostrzegasz jakie to jest oczywiste? Ja tak miewam 😉 Poszukaj kogoś z kim z otwartością możesz pogadać o tym co Cię gnębi. 

Pokonaj samotność w biznesie

Prowadzę własną firmę już od 10 lat i ni jednokrotnie czułam, że moi bliscy i dalsi znajomi nie rozumieją moich wyzwań. Nie mam im tego za złe, nie oczekuję od nich tego, że będą od wszystkiego ;). Spędzam z nimi czas prywatnie i jednocześnie nie poruszam z nimi tematów prowadzenia firmy i zarządzania pracownikami. Niezależnie znalazłam swoją grupę osób, które pomagają mi (a ja w razie potrzeby pomagam im) „wyjść z obrazka” i popatrzeć na moją firmę i aktualny problem z boku. Coraz rzadziej czuję się nierozumiana i wiem do kogo i z jakimi trudnościami mogę zapukać.  

  

Jeżeli nie masz wokół siebie osób, z którymi możesz otwarcie i bez obaw o ocenę obgadać to, z czym się mierzysz, to spotkaj się z nami 10.06.2021 o godz. 13:00.  Zapraszam Cię na webinar pt. SAMOTNOŚĆ W BIZNESIE, na którym jedna z naszych Certyfikowanych Trenerek SPOCO Ewa Potopianek opowie o tym, co możesz zrobić, by pokonać samotność i poczucie niezrozumienia związane z prowadzeniem własnej działalności.  

 

Zapraszam! 
Basia Moś
#SPOCOprzesiębiorca

 

Samotność w binesie

Zapraszam Cię na bezpłatny webinar, na którym spotkasz innych przedsiębiorców.  

  

Pokażę Ci 3 sprawdzone sposoby na to, jak możesz pokonać SAMOTNOŚĆ W BIZNESIE, by prowadząc własną firmę nie czuć się osamotnionym i niezrozumianym. Opowiem Ci też o tym co się stało, że zamknęłam swoją pierwszą działalność w momencie, w którym zaczęła przynosić dochody, a klienci zapraszali do mnie swoich znajomych.  

  

 Na webinarze możesz być na żywo. Otrzymasz też czasowy dostęp do nagrania.  Zapisz się już teraz, by zarezerwować swoje miejsce.